Retrográdní Venuše 13.5. – 25.6. 2020

10. Květen, 2020

Milí přátelé, Venuše začne 13. května zdánlivě couvat, a tudíž se pro mnohé z nás může stát důležitější, než když jde poměrně rychle zpříma. Venuše bude retrográdní v merkurickém znamení Blíženců, a tudíž nutně musíme sledovat i jejího hostitele Merkura a jeho hodnotu a posuny. Venuše bude retrográdní do 25. června, ale ve znamení Blíženců zůstane až do 7. srpna.

Nejprve velmi obecně. Venuši v Blížencích uspokojí v této době vše blíženecké, je hodně komunikativní, přátelská, zajímá se o vše kolem sebe, ráda poznává, dozvídá se něco nového. Zaujme ji krásná kniha, nějaký designový telefon nebo jiná technologie v esteticky zajímavém provedení. Bude jí bavit učení hrou, zábavné učení, to ocení především děti. Zajímá ji vše, co je rychle se měnící, podněcující její smysly stále něčím novým, odlehčeným, ne příliš složitým. Spojuji si toto postavení i s některým druhem počítačových her. Naše mysl si ráda hraje. Je to velmi příjemné a nenásilné postavení. Dost už bylo hlubokých ponorů a analýz. Také je to postavení vhodné pro psaní. Napsané se bude dobře číst. Obdiv za tohoto postavení bude patřit intelektu a bystrosti. Přitahují nás lidé, kteří umí hezky a chytře mluvit. Oceníme příjemný hlas. Obecně budeme spíše vlídní a laskaví. Také nás bude bavit dělat více věcí najednou, variabilita. Je to postavení hodící se k polyamorii, flirtu, nezávaznosti, verbální koketérii a podobně.

Venuše tak, jak je postavená v našich horoskopech narození, nese karmické výsledky našich rozhodnutí a sklonů, našich averzí a tužeb v oblasti vztahů, které jsme až doposud prožívali. Výsledky všeho, co souviselo s láskou, sensualitou, uspokojováním našich smyslů, se vším, co pro nás znamenala krása a harmonie.

Když je planeta retrográdní, je to jakoby ztratila svou přímou sílu, své přirozené a známé vyjádření. Stačí si představit, že máme nějaké plány a najednou onemocníme nebo se chceme zabývat něčím pro nás typickým a přepadne nás něco velmi silného, vnitřní vyšší vůle a my vše náhle zrušíme a jdeme za vyšším vnuknutím, např. skládáme hudbu, píšeme, tvoříme, malujeme. To jen pro přiblížení toho, jak se chová retrográdní planeta. Je to jako zásah vyšší vůle, planeta ztrácí kontrolu nad svými typickými záležitostmi. Věci, které má planeta v plánu, se zpožďují a opouští se od nich. Představte si, že běžíte a někdo vás zastaví a vy musíte jít zpět. V tradiční astrologii je Venuše brána jako malé dobro a Jupiter jako velké dobro. Když se tyto dobrodějové stávají retrográdní, je to jako kdyby nastal zvrat v jejich dobrém nasměrování. Mimochodem, Jupiter se během května také stává retrográdní a přiblíží se zpět k Plutu. Je to pro mě další indicie k tomu, abychom nebyli příliš velcí optimisté v opětovném uvolňování sociálních kontaktů, protože právě Venuše v Blížencích je jejich synonymem. Co bylo dáno, je znovu pozastaveno. Zajímavé bude také v létě sledovat tanec Merkura s Venuší. Merkur se v červnu přesune do Raka a také bude retrográdní.

Sledujte, kde se Venuše ve vašem horoskopu zastaví a začne se otáčet. Tam se mohou měnit okolnosti, věci se přeruší nebo zpomalí. Často se během této doby změní naše plány, z nějakého důvodu je přehodnotíme, revidujeme situaci apod. Obecně se Venuše v Blížencích vztahuje k našim sociálním vazbám, vztahům, přáním, stylu. Také k penězům, ale u Venuše spíše k výdajům, které souvisí s naším potěšením, uspokojováním našich estetických potřeb a přání. V Blížencích můžeme revidovat naši komunikaci s okolím, řešit design webových stránek, upravovat texty a vše co souvisí s naší komunikací nebo s grafikou a kreativními procesy. Velmi často také dochází na situace, kdy si lidé chtějí ve vztazích prostě promluvit a změnit tak nevyhovující nastavení.

Když se Venuše dostane 13. května do zpětného chodu, Merkur už bude také v Blížencích, ve svém domicilu. To naznačuje romantické komunikační nastavení.

V současné době máme Venuši až do 20. května v kvadratuře na Neptun a ke stejné kvadratuře dojde ještě ke konci července. Tato kvadratura je důležitá, jednak proto, že stojí na počátku retrogradity Venuše a jednak proto, že bude ještě jednou zopakována. Co to znamená? Tento aspekt nás dělá nespokojenými a vytváří v nás potřebu neustálého neklidného hledání ideálu, který se na Zemi nedá uskutečnit. K upřesnění poslouží zase umístění v domech vašich horoskopů. V té které oblasti půjde o očekávání dokonalé situace, ať je to perfektní práce, manželství, domov uprostřed krásné krajiny apod. Tento aspekt se může týkat i osobních vztahů, kdy vzniká větší tendence k sebeklamům a k ideální lásce. Lze hovořit o slabém úsudku či rozlišovací schopnosti v oblasti osobnějších vztahů. Neptun s Venuší v takovémto spojení nechce mít žádné povinnosti nebo závazky, protože to by znamenalo přijetí určitých hranic. Neptun chce vždy zůstávat bez hranic a omezení. Aspekt má mnohé významy. Jedním z nich je i to, že jeden z partnerů je orientovaný na spiritualitu a druhý na smyslové a zemitější záležitosti. Pak je tendence to nějak řešit. Kvadratura vytváří prostředí, kde se dá klamat krásnými slovy, vyznáními, také nás může uchvátit až nakazit nějaká reklama nebo obchodní taktika, kde podléháme podprahovým vjemům nebo krásnému vzezření či doporučením. V různých oblastech se necháváme vtáhnout a unést. Můžeme se oddávat i extatickým prožitkům na základě nějakých omamných látek, které však mohou přinést víc škody než potěšení. Jsme víc přístupní se nechat unést emocemi do nereálných vztahů nebo obchodů.

V průběhu května nebo koncem července za této kvadratury může odejít nějaká žena ze světa show byznysu nebo zde mohou být nějak veřejně řešeny problémy významnější ženské ikony s drogami či psychickým zdravím. Těch projevů je samozřejmě víc, ale toto téma by mělo být víc v popředí.

Každý pár je vystaven tlaku ideálu představy štěstí ve dvou. Tato přesvědčení se neustále objevují na obrazovkách, v románech, v reklamách a v neupřímnosti kolektivní iluze štěstí. Je to obludný ideál, podporovaný společností, naprostý nesmysl, kterému je těžké neuvěřit, tím spíše, že míří na naše slabá místa, kterými jsou naše touhy a pozitivní emoce. Velmi často si myslíme, že když to máme jinak, je něco špatně. Princip Neptuna s Venuší boří hranice a nechává splynout vše živé v jeden neohraničený celek. Tento vliv nás přesvědčuje, že na sebe ve vztahu musíme být stále hodní, mít minimum konfliktů, nepřipouští se zrada a negativní pocity jednoho vůči druhému. Je to však jen dočasný pocit, který někomu, kdo má podobné konstelace v radixu, může vydržet celý život. Obvykle však přijdeme brzy na to, že to tak není. Bylo by dobré si to uvědomovat právě za těchto úletových konstelací, které nás odvádějí daleko od reality. Nejhorší na tom všem je, že mnohým tato iluze brání žít ve vztahu vůbec. Při retrograditě Venuše v Blížencích jsou hodně osobní emoce blokovány a můžeme pociťovat spíše vnitřní osamělost. Dařit se nám mohou spíše vztahy přátelské, sousedské, ne příliš těsné. Při výkladu působení retrogradity musíme brát vždy v úvahu hodnost planety v tom kterém znamení a také hodnost hostitelské planety.

Venuše v kvadratuře s Neptunem je sladká, líbivá konstelace a také velmi nereálná, kde po skvělém večírku můžeme marně hledat peněženku a mít jen plnou hlavu starostí. To berte s nadsázkou, ale tak nějak se to dá popsat.

Konstelace však může přinést výbornou inspiraci lidem, kteří rádi tvoří, návrhářům, designérům a lidem umělecky nadaným. Milí přátelé, všem nám přeji, abychom z této revidující Venuše vytěžili to nejprospěšnější.

autor
Astrologií se zabývám zhruba 25 let. Za tu dobu jsem vypracovala a vyložila horoskop stovkám klientů. Ovládám celou řadu astrologických disciplín a bude mi velkou ctí zabývat se právě Vaším horoskopem.