Zatmění Měsíce a úplněk v Raku, konjunkce Saturna s Plutem

7. Leden, 2020

Milí přátelé, 10. ledna 2020 dojde na 20. stupni znamení Raka ke stínovému zatmění Měsíce během úplňku. O dva dny později se sejde Saturn s Plutem na 22. stupni znamení Kozoroha spolu s Merkurem a Sluncem a vznikne tak velmi astrologicky silná konstelace, o které se již dlouho mluví a píše.

Osa Rak-Kozoroh je akcentovaná nejen během tohoto zatmění a seskupení planet v Kozorohu, ale i během roku 2020, protože proběhnou další zatmění na této ose v červnu a červenci.

Tématem je bezpečí a jistota. Společné téma osy Rak-Kozoroh. Jsou to nejkonzervativnější znamení zvěrokruhu. Položme si otázku: Co ve svých životech obětujeme pro pocit bezpečí? Kde nechceme jít do nové zkušenosti kvůli nejistotě z výsledku nebo ohrožení našich jistot?

Dejme tomu, že se rozhodnete například změnit práci, protože vygradované znamení Kozoroha o práci také hovoří. Práci změníte a zjistíte, že ta nová práce také není o tom, co jste si představovali. Je potřebné si uvědomit, že i přesto získáváme něco velmi cenného. Třeba se dozvíme ještě více o tom, jaké máme požadavky na práci nebo také to, že cesta k cíli nekončí u jednoho kroku. Že někdy je třeba udělat kroky dva nebo tři, než se člověk dostane tam, kde chce být. Což je doménou Saturna i Pluta. Jde to postupně, není to lehké a má to na nás velké požadavky na trpělivost.

Nejsignifikantnějším slovem k celé astrologické konstelaci je slovo „strach“. Je zde důvod se obávat? Ano. V podstatě je to konstelace, kde můžeme očekávat velká omezení. Čím větší jsou omezení, tím rychleji dochází k protireakcím a snaze o vyrovnání. Neboli ke střetům sil. To se odehrává na všech úrovních, jak osobních, tak světové. Je to konstelace znásilnění, ucpání, zablokování průchodu a posunu. Je to doba před protržením hráze nebo dramatickým posunem v porodních cestách. Je to doba vystupňovaného tlaku a bolesti, za nimiž čeká jiná časoprostorová kvalita a úleva. Takže z tohoto pohledu to skutečně vyvolává určité obavy. Budeme to tak mít všichni? Ne, většinu z nás tato konstelace nezasáhne nebo může mít poněkud snazší průběh, u někoho se odehraje spíše na rovině vnitřních bojů u jiného ve střetu se světem. Jako vždy záleží na rozboru jednotlivých nativit se zkušeným astrologem.

Strach je ve všech projevených věcech. Není dobré ho potlačovat a není dobré nechat ho nás ovládat. Je to nástroj k naší navigaci životem, kde každý z nás čelí jediné jistotě a tou je jistota smrti. Tato konstelace má v sobě esenci obav a existenciální úzkosti. Strach můžeme brát jako strážného anděla, který nás slepé provází naší cestou.

Pluto se Saturnem nás provází v životě momenty, kdy jsme bolestně probuzeni strachem, na který jsme zapomněli. Většina z nás, lidí západního světa, žije velmi pohodlně, s klimatizací, topením, dostatkem jídla a informací. Žijeme ve větším luxusu a bohatství, než kdysi králové a realita strachu, smrti, obav, je nám tímto více vzdálená, jsme od něj výdobytky moderní doby mnohem více izolováni. Strach k nám přichází v situacích, kdy žijeme v bublině bezpečí, komfortu a jakoby ho přestáváme monitorovat.

Upozorňuje nás na to, že je to jen moderní představa, že můžeme žít bez něj, bez spojení s ním. V historii žili lidé více propojeni se svými obavami, a i tradiční astrologie je toho dokladem. Tím nechci nabádat lidi ke strachu, ale strach zintenzivňuje naše životy, pokud ho umíme dobře uchopit. Říká nám, že jsme smrtelní a zranitelní, žijeme zde, abychom naplnili naší individuální dharmu, určení a ve správný čas tu vše zanechali. Odvádí nás od nedůležitých věcí, konzumu, sobectví a uvádí nás zpět k bdělosti, doslova nás polévá živou vodou. Pokud mu nasloucháme zevnitř, zjistíme, že je to anděl, ne démon. Často nám Pluto ve spojení se Saturnem může roztrhat naše jistoty, sundat růžové brýle. My lidé problémy sami a sobě nevyhledáváme, proto jsme s nimi konfrontováni. Konjunkce Saturna s Plutem je jako pohonná kola evoluce. Pohodlí v životě není gólem ve vývoji duše. Klid a pokoj není to samé, co pohodlí a bezstarostnost.

Dnes je kladen příliš velký důraz na to, že můžeme být kým chceme, vše je na nás, jsme nezávislí jedinci a tvůrci našich životů. Je to pravdou jen do určité míry. Obrovská síla přírody, kosmu, citů, mysli a zkušeností, nás povětšinou přemůže, protože cesta probouzení není snadná ani uspokojující naše smysly.

Konjunkce Saturna s Plutem připomíná Moby-Dicka, bílou velrybu, kterou stíhá na rozbouřeném moři kapitán Achab, jehož velryba kdysi připravila o nohu. Achab je posedlý myšlenkou na pomstu a nutí posádku, aby mu v jeho sebevražedné plavbě pomáhala i přes nepřízeň počasí, varování a ekonomickou nevýhodnost plavby. Nakonec dojde k souboji mezi velrybáři a Moby-Dickem a Achab je stažen lanem vlastní harpuny pod hladinu. Moby-Dick je přirovnáván k biblickému Leviatanovi.

Jsou to titanické síly, které vyvstávají z hloubky moře, z nevědomí, aby rozbily lidský objekt, loď života, na které vesluje smrtelník. Podobný je i příběh o Titaniku. A tyto síly, tyto cykly krizí, k nám přichází a budou přicházet, protože jsou základními esencemi života.

Ve všech světových náboženstvích je pokora na předním místě, pokud to člověk myslí s prací na sobě vážně. A to je mnohem směrodatnější, než některé novodobé psychologické či new age směry, které nás staví do role vládců nad svými životy. A pokora není ponížení nebo sebedevalvace, ale neměli bychom být ničím víc a ničím míň, než ve skutečnosti jsme.

Pokud těmito výzvami projdeme s touto pokorou, stáváme se více pevnými, hlubokými, svobodnými a začneme cítit pravé bezpečí. Pak přestáváme dávat na první místo, jak skvěle se cítíme, kolik jsme zhubli, jak drahé věci jsme si mohli koupit a jak velkou moc máme. Přestáváme svět vidět černobíle a v obtížných situacích nacházíme spoustu dobrého.

Pro mě je toto hluboké vnitřní poselství tolik obávaného tranzitu Saturna s Plutem. Je náš strach velký? Jen v kontrastu s velikostí našeho ega, které si hýčkáme.

Koho z nás se týká tato konstelace, a mě se rozhodně týká, protože ji mám na Asc, musíme si uvědomit, že jejím cílem je proměna osobnosti nebo záležitostí, kterých se dotýká. Tento tranzit urychluje a zintenzivňuje, jak se zdá, proces vývoje. Zároveň také ohrožuje základy. Je to aspekt, který může proměňovat, ale i ničit. Proto v historii tohoto aspektu bylo tolik válečných konfliktů. Ale to už popsali dostatečně jiní, včetně mě.

Tento aspekt se manifestuje často přes emocionální krize, protože na rovině vášní se odehrává většina smrtí a znovuzrození, protože naše citové potřeby jsou pro většinu z nás silnější než cokoliv jiného, je zde očistný proces nejnápadnější.

Nezapomínejme, že zkoušky čekají hlavně na ty z nás, kteří se vědomě považujeme za nejvyšší autoritu při rozhodování o tom, jak má náš život vypadat a odmítáme podněty své duše, která se nám pokouší sdělit, že něco musí odumřít, aby to mohlo začít růst úplně novým směrem.

Veronika Navrátilová, web – ctuhoroskopy.cz, tel – 603 572 667, email – vikti@centrum.cz, youtube – https://www.youtube.com/channel/UC98Jin2j0VVkH9yYGbI4Ucw

autor
Astrologií se zabývám zhruba 25 let. Za tu dobu jsem vypracovala a vyložila horoskop stovkám klientů. Ovládám celou řadu astrologických disciplín a bude mi velkou ctí zabývat se právě Vaším horoskopem.